plasma-desktop - en to da translation catalogue (52 entries)

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
da: Fejl under gemning af genvejen %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
da: Fejl under tilføjelse af %1, det lader til ikke at have nogen handlinger.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
da: Fejl under kommunikation med tjenesten for globale genveje

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
da: Kunne ikke kommunikere med dæmonen for globale genveje

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Vis

en: Settings
da: Indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Applications
da: Programmer

en: Commands
da: Kommandoer

en: System Services
da: Systemtjenester

en: Common Actions
da: Almindelige handlinger

[ctx: @action: button Import shortcut scheme]
en: Import…
da: Importér...

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
da: Annullér eksport

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
da: Eksportér...

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
da: Kan ikke eksportere skemaet mens der er ikke-gemte ændringer

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
da: Vælg de komponenter der skal medtages i det eksporterede skema nedenfor

[ctx: @action:button Save shortcut scheme]
en: Save Scheme
da: Gem skema

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
da: Tilføj ny

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
da: Program...

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
da: Kommando eller script...

[ctx: @tooltip:button %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
da: Redigér kommando for %1

en: Remove all shortcuts for %1
da: Fjern alle genveje for %1

en: Undo deletion
da: Fortryd sletning

en: No items matched the search terms
da: Ingen elementer matchede søgeordene

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
da: Vælg et element fra listen for at se dets genveje her

en: Export Shortcut Scheme
da: Eksportér genvejsskema

en: Import Shortcut Scheme
da: Importér genvejsskema

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
da: Genvejsskema (*.kksrc)

en: Edit Command
da: Redigér kommando

en: Add Command
da: Tilføj kommando

en: Save
da: Gem

en: Add
da: Tilføj

en: Enter a command or choose a script file:
da: Indtast en kommando eller vælg en scriptfil:

[ctx: @action:button]
en: Choose…
da: Vælg...

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
da: Vælg scriptfil

[ctx: Template for file dialog]
en: Script file (*.*sh)
da: Scriptfil (*.*sh

en: Select the scheme to import:
da: Vælg skema der skal importeres:

en: Custom Scheme
da: Brugerdefineret skema

en: Select File…
da: Vælg fil...

en: Import
da: Importér

en: Editing shortcut: %1
da: Redigering af genvej: %1

en: No active shortcuts
da: Ingen aktive genveje

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
da[0]: Standard genvej
da[1]: Standard genveje

en: No default shortcuts
da: Ingen standard genveje

en: Default shortcut %1 is enabled.
da: Standardgenvej %1 er aktiveret.

en: Default shortcut %1 is disabled.
da: Standardgenvej %1 er deaktiveret.

en: Custom shortcuts
da: Brugervalgte genveje

en: Delete this shortcut
da: Slet denne genvej

en: Add custom shortcut
da: Tilføje brugerdefineret genvej

en: Cancel capturing of new shortcut
da: Annullér indfangning af nye genvej
