KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (17 entries)

en: Desktop path:
hu: Asztal:

en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
hu: Ez a mappa tartalmazza azokat a fájlokat, amelyek a munkaasztalon látszanak. Ha kívánja, megváltoztathatja az elérési utat, ilyenkor a tartalom automatikusan átkerül az új helyre.

en: Documents path:
hu: Dokumentumok:

en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
hu: A dokumentumok betöltésére és mentésére használt alapértelmezett mappa.

en: Downloads path:
hu: Letöltések:

en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
hu: A letöltött elemek mentésére használt alapértelmezett mappa.

en: Videos path:
hu: Videók:

en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
hu: A videók betöltésére és mentésére használt alapértelmezett mappa.

en: Pictures path:
hu: Képek:

en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
hu: A képek betöltésére és mentésére használt alapértelmezett mappa.

en: Music path:
hu: Zenék:

en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
hu: A zenék betöltésére és mentésére használt alapértelmezett mappa.

en: Public path:
hu: Nyilvános:

en: This folder will be used by default for publicly-shared files when network sharing is enabled.
hu: Ez a mappa lesz a nyilvánosan megosztott fájlok alapértelmezett könyvtára a hálózati megosztás bekapcsolásakor.

en: Templates path:
hu: Sablonok:

en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
hu: A sablonok betöltésére és mentésére használt alapértelmezett mappa.

[ctx: @action:button]
en: Choose new location
hu: Válassza ki az új helyet
