plasma-desktop - en to ka translation catalogue (42 entries)

en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
ka: შუა-წკაპით ჩასმის ჩასართავად აუცილებელია, გადატვირთოთ სისტემა.

en: Restart
ka: გადატვრთვა

en: Visual behavior:
ka: ვიზუალური ქცევა:

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display informational tooltips on mouse hover
ka: თაგუნას გადატარებისას საინფორმაციო მხტუნავების ჩვენება

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display visual feedback for status changes
ka: სტატუსის ცვლილებისას ვიზუალური ნიშნების მიცემა

en: Animation speed:
ka: ანიმაციის სიჩქარე:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ka: ნელი

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ka: მყისი

[ctx: @label]
en: Scrolling:
ka: აწევ-ჩამოწევა:

[ctx: @option:check]
en: Prefer smooth scrolling
ka: მირჩევნია გლუვი გადახვევა

[ctx: @info:tooltip]
en: This setting enables or disables animated transitions when scrolling with a mouse wheel or the keyboard. Some applications may not honor this setting because they either do not support smooth scrolling, or have their own setting for enabling and disabling it.
ka: ეს პარამეტრი ჩართავს ან გამორთავს ანიმირებულ გადასვლებს, როცა კლავიატურით ან თაგუნას ბორბლით ახვევთ. ზოგიერთი აპლიკაცია, შეიძლება, ამ პარამეტრს არ ითვალისწინებდეს, რადგან მათ ან არ აქვთ გლუვი გადახვევის მხარდაჭერა, ან ამის ჩასართავ/გამოსართავად თავისი საკუთარი პარამეტრი გააჩნიათ.

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ka: დაწკაპუნება ფაილზე ან საქაღალდეზე:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ka: მონიშნავს

en: Open by double-clicking instead
ka: გახსნა მხოლოდ ორმაგი წკაპით მოხდება

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ka: გახსნის მათ

en: Select by clicking on item's selection marker
ka: არჩიეთ ჩანაწერის არჩევის სანიშნზე დაწკაპუნებით

en: Clicking in scrollbar track:
ka: ჩოჩიაზე წკაპი:

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls to the clicked location']
en: Scrolls to the clicked location
ka: დაწკაპუნებულ ადგლამდე მიწევა

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls one page up or down']
en: Scrolls one page up or down
ka: ერთი გვერდით მაღლა ან დაბალ აწევა

en: Middle-click to scroll to clicked location
ka: შუა-წკაპი აწევ-ჩამოწევის წკაპის მდებარეობა

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Middle Click:
ka: შუა-წკაპი:

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Pastes selected text
ka: ჩასვამს მონიშნულ ტექსტს

en: Touch Mode:
ka: შეხების რეჟიმი:

[ctx: As in: 'Touch Mode is automatically enabled as needed']
en: Automatically enable as needed
ka: საჭიროებისამებრ ჩართვა

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Never enabled
ka: არასდროს ჩართულა

en: Touch Mode will be automatically activated whenever the system detects a touchscreen but no mouse or touchpad. For example: when a transformable laptop's keyboard is flipped around or detached.
ka: სენსორული ეკრანის რეჟიმი ავტომატურად ირთვება, როცა სისტემა სენსორულ ეკრანს აღმოაჩენს, თაგუნას და თაჩპედს კი ვერა. მაგალითად გარდაქმნადი ლეპტოპის კლავიატურა გამოძვრა ან შეაბრუნეთ.

[ctx: As in: 'Touch Mode is always enabled']
en: Always enabled
ka: ყოველთვის ჩართულია

en: In Touch Mode, many elements of the user interface will become larger to more easily accommodate touch interaction.
ka: სენსორული ეკრანის რეჟიმში მომხმარებლის ინტერფეისის ძირითადი ნაწილის ზომა შესამჩნევად იზრდება მათზე თითის მორტყმის გასაადვილებლად.

en: Double-click interval:
ka: ორმაგი წკაპის ინტერვალი:

en: %1 msec | %1 msec
ka[0]: %1 მწმ
ka[1]: %1 მწმ

en: msec
ka: მწმ

en: Two clicks within this duration are considered a double-click. Some applications may not honor this setting.
ka: ორი წკაპი ამ შუალედში აღქმული იქნება, როგორც ორმაგი წკაპი. ზოგიერთმა პროგრამამ, შეიძლება, ეს ვერ გაიგოს.

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ka: ერთი წკაპი ფაილის გასახსნელად

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ka: ანიმაციის სიჩქარე

note: i18n: ectx: label, entry (smoothScroll), group (KDE)
en: Smooth scrolling
ka: გლუვი გადახვევა

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
ka: ჩოჩიაზე მარცხენა წკაპი მას 1 გერდით გადააადგილებს

note: i18n: ectx: label, entry (doubleClickInterval), group (KDE)
en: Double click interval
ka: ორმაგი წკაპის ინტერვალი

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
ka: სენსორულ-ეკრანზე ოპტიმიზირებულ რეჟიმზე ავტომატური გადართვა

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
ka: შუა-წკაპით მონიშნულის ჩასმის ჩართვა

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Show an on-screen display to indicate status changes such as brightness or volume
ka: ეკრანზე ჩვენება ისეთი სტატუსების საჩვენებლად, როგორიცაა სიკაშკაშე და ხმა

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
ka: OSD განლაგების ცვლილების შემთხვევაში

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
ka: განლაგების ცვლილებისას მხტუნავის ჩვენება
