plasma-desktop - en to pt translation catalogue (15 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
pt: Nome do esquema de cores

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
pt: 'Click' único para abrir os ficheiros

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
pt: Pacote de Aparência e Comportamento global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
pt: Pacote de Aparência e Comportamento global (alternativo)

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: Theme:
pt: Tema:

en: Animation speed:
pt: Velocidade da animação:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
pt: Lenta

[ctx: Animation speed]
en: Instant
pt: Instantânea

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
pt: Ao carregar nos ficheiros ou pastas:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
pt: Selecciona-os

en: Open by double-clicking instead
pt: Abrir com duplo-click em alternativa

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
pt: Abre-os

en: Select by clicking on item's selection marker
pt: Seleccionar ao carregar no marcador de selecção do item

en: Most Used Pages:
pt: Páginas Mais Usadas:
