kaccess - en to ru translation catalogue (74 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Shift активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Shift key is now active.
ru: Клавиша Shift нажата.

en: The Shift key is now inactive.
ru: Клавиша Shift отпущена.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Control активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Control key is now active.
ru: Клавиша Control нажата.

en: The Control key is now inactive.
ru: Клавиша Control отпущена.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Alt активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Alt key is now active.
ru: Клавиша Alt нажата.

en: The Alt key is now inactive.
ru: Клавиша Alt отпущена.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Win активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Win key is now active.
ru: Клавиша Win нажата.

en: The Win key is now inactive.
ru: Клавиша Win отпущена.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Meta активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Meta key is now active.
ru: Клавиша Meta нажата.

en: The Meta key is now inactive.
ru: Клавиша Meta отпущена.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Super активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Super key is now active.
ru: Клавиша Super нажата.

en: The Super key is now inactive.
ru: Клавиша Super отпущена.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Hyper активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Hyper key is now active.
ru: Клавиша Hyper нажата.

en: The Hyper key is now inactive.
ru: Клавиша Hyper отпущена.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ru: Клавиша Alt Gr активирована. Она будет использоваться при всех дальнейших нажатиях.

en: The Alt Graph key is now active.
ru: Клавиша Alt Gr нажата.

en: The Alt Graph key is now inactive.
ru: Клавиша Alt Gr отпущена.

en: The Num Lock key has been activated.
ru: Num Lock включён.

en: The Num Lock key is now inactive.
ru: Num Lock выключен.

en: The Caps Lock key has been activated.
ru: Caps Lock включён.

en: The Caps Lock key is now inactive.
ru: Caps Lock выключен.

en: The Scroll Lock key has been activated.
ru: Scroll Lock включён.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
ru: Scroll Lock выключен.

en: Toggle Screen Reader On and Off
ru: Включить/выключить зачитывание с экрана

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: AltGraph
ru: Alt Gr

en: Warning
ru: Предупреждение

en: &When a gesture was used:
ru: &Когда использовался жест:

en: Change Settings Without Asking
ru: Изменять параметры без подтверждения

en: Show This Confirmation Dialog
ru: Выводить диалог подтверждения

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
ru: Деактивировать все возможности и жесты AccessX

en: Slow keys
ru: Медленные клавиши

en: Bounce keys
ru: Упругие клавиши

en: Sticky keys
ru: Залипающие клавиши

en: Mouse keys
ru: Кнопки мыши

en: Do you really want to deactivate "%1"?
ru: Вы действительно хотите деактивировать «%1»?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
ru: Вы действительно хотите деактивировать «%1» и %2"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
ru: Вы действительно хотите деактивировать «%1», «%2» и «%3»?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ru: Вы действительно хотите деактивировать «%1», «%2», «%3» и «%4»?

en: Do you really want to activate "%1"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и деактивировать «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и деактивировать «%2» и «%3»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и деактивировать «%2», «%3» и «%4»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и «%2» и деактивировать «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1» и «%2» и деактивировать «%3» и «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1», «%2» и «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1», «%2» и «%3» и деактивировать «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ru: Вы действительно хотите активировать «%1», «%2», «%3» и «%4»?

en: An application has requested to change this setting.
ru: Приложение запросило изменение этого параметра.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
ru: Вы удерживали клавишу Shift в течение 8 секунд или приложение запросило изменение этого параметра.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
ru: Вы нажали клавишу Shift 5 раз подряд или приложение запросило изменение своих параметров.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
ru: Вы нажали %1 или приложение запросило изменение своих параметров.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
ru: Приложение запросило изменение своих параметров, или вы использовали несколько жестов клавиатуры.

en: An application has requested to change these settings.
ru: Приложение запросило изменение своих параметров

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
ru: Параметры AccessX необходимы для некоторых пользователей с поражением двигательной функции и могут быть настроены в «Параметрах системы». Вы также можете включить и выключить стандартизованные жесты клавиатуры.
    
    Если вы в них не нуждаетесь, вы можете выбрать пункт «Деактивировать все возможности и жесты AccessX».

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
ru: Включена поддержка «медленных» клавиш. Теперь нужно удерживать клавишу нажатой определённое время, чтобы она была принята.

en: Slow keys has been disabled.
ru: Медленные клавиши выключены.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
ru: Включена поддержка «прыгающих» клавиш. Теперь после некоторого количества нажатий клавиши она будет заблокирована.

en: Bounce keys has been disabled.
ru: Прыгающие клавиши выключены.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
ru: Залипающие клавиши включены. Теперь клавиши-модификаторы будут использоваться даже после того, как вы их отпустили.

en: Sticky keys has been disabled.
ru: Залипающие клавиши выключены.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
ru: Кнопки мыши включены. Теперь для управления мышью можно использовать клавиши цифрового блока клавиатуры.

en: Mouse keys has been disabled.
ru: Кнопки мыши выключены.

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
ru: © Matthias Hoelzer-Kluepfel, 2000

en: Author
ru: Автор
