plasma-desktop - en to tr translation catalogue (46 entries)

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Portrait
tr: Dikey

en: Landscape
tr: Yatay

en: Inverted Portrait
tr: Ters Çevrilmiş Dikey

en: Inverted Landscape
tr: Ters Çevrilmiş Yatay

en: Follow the Current Screen
tr: Etkin Ekranı İzle

en: All Screens
tr: Tüm Ekranlar

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
tr: %1 — (%2, %3 %4 × %5)

en: Fit to Screen
tr: Ekrana Sığdır

en: Keep Aspect Ratio and Fit Within Screen
tr: En–Boy Oranını Koru ve Ekrana Sığdır

en: Map to Portion of Screen
tr: Ekranın Bir Kısmına Eşlemle

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
tr: Kalem Kalibrasyonu

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
tr: Kalibrasyon tamamlandı ve kaydedildi.<nl/><nl/>İsterseniz kalibrasyonda ince ayar yapmayı sürdürün veya bu pencereyi kapatın.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
tr: Her bir hedefin merkezine dokunun.<nl/><nl/>Kalem ucunun iniş yaptığı noktayı hedef alın ve ekrandaki imleç konumunu yok sayın.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
tr: Var Olan Kalibrasyonu Geliştir

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
tr: Sıfırdan Kalibre Et

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

en: No drawing tablets found
tr: Çizim tableti bulunamadı

en: Connect a drawing tablet
tr: Bir çizim tableti bağlayın

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
tr: Tableti Sına…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
tr: Aygıt:

en: Map to screen:
tr: Ekrana eşlemle:

en: Orientation:
tr: Yönelim:

en: Left-handed mode:
tr: Sol el kipi:

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
tr: Aygıta, sol elini kullanan kullanıcıları da dikkate almasını söyler. Etkileri aygıta göre değiştir; ancak genelde ped düğmelerininin işlevselliğini birbirleriyle değiştirir; böylece tablet diğer yönde de kullanılabilir.

en: Mapped Area:
tr: Eşlemlenen alan:

en: Resize the tablet area
tr: Tablet alanını yeniden boyutlandır

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
tr: En–boy oranını kilitle

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
tr: %1, %2 — %3 × %4

en: Pen button 1:
tr: Kalem düğmesi 1:

en: Pen button 2:
tr: Kalem düğmesi 2:

en: Pen button 3:
tr: Kalem düğmesi 3:

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
tr: Kalibrasyon Sürüyor

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
tr: Kalibre Et

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
tr: Kalibrasyon Desteklenmiyor

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
tr: Birden çok ekran arasında kalibrasyon yapmak desteklenmiyor.

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
tr: Tablet:

en: None
tr: Yok

en: Pad button %1:
tr: Ped düğmesi %1:

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
tr: Tablet Sınayıcısı

en: Stylus press X=%1 Y=%2
tr: Kalem basışı X = %1 Y = %2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
tr: Kalem bırakışı X = %1 Y = %2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
tr: Kalem hareketi X = %1 Y = %2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
tr: ## Gösterge:
    # X, Y — Olay koordinatı

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
tr: Temizle
