kcmaccess - en to vi translation catalogue (96 entries)

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
vi: Nhấn %1 khi NumLock, CapsLock và ScrollLock đang bật

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
vi: Nhấn %1 khi CapsLock và ScrollLock đang bật

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
vi: Nhấn %1 khi NumLock và ScrollLock đang bật

en: Press %1 while ScrollLock is active
vi: Nhấn %1 khi ScrollLock đang bật

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
vi: Nhấn %1 khi NumLock và CapsLock đang bật

en: Press %1 while CapsLock is active
vi: Nhấn %1 khi CapsLock đang bật

en: Press %1 while NumLock is active
vi: Nhấn %1 khi NumLock đang bật

en: Press %1
vi: Nhấn %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
vi: Không đặt được gsettings cho Orca: "%1" thất bại

en: Error: Could not launch "orca --setup"
vi: Lỗi: Không khởi chạy được "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
vi: Dùng động tác

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
vi: Yêu cầu xác nhận động tác

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
vi: Xác nhận truy cập bàn phím

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
vi: Dùng một khoảng trễ

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
vi: Dùng tiếng bíp để hỗ trợ

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
vi: Dùng chuông hệ thống

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
vi: Tuỳ biến chuông hệ thống

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
vi: Tệp âm thanh cho chuông

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
vi: Dùng một chuông khả thị thay vì một âm thanh

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
vi: Đảo màu hệ thống khi có chuông

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
vi: Màu của chuông khả thị

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
vi: Thời lượng của chuông khả thị

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
vi: Dùng phím dính

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
vi: Khoá phím dính

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
vi: Tắt phím dính khi nhấn hai phím đồng thời

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
vi: Kêu bíp khi nhấn phím dính

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
vi: Các phím bật/tắt kêu bíp

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
vi: Thông báo khi nhấn phím bổ trợ

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
vi: Dùng sự nhấn phím chậm

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
vi: Độ trễ cho việc nhấn phím

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
vi: Kêu bíp khi nhấn phím chậm

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
vi: Kêu bíp khi nhấn phím được chấp nhận

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
vi: Kêu bíp khi nhấn phím bị từ chối

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
vi: Phím nảy

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
vi: Dùng một độ trễ cho việc nảy

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
vi: Kêu bíp nếu một sự kiện phím nảy bị từ chối

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
vi: Dùng các phím để điều khiển chuột

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
vi: Độ trễ cho di chuyển chuột

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
vi: Khoảng lặp lại cho di chuyển chuột

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
vi: Thời gian để đạt tốc độ tối đa

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
vi: Tốc độ tối đa

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
vi: Đường cong phím chuột

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
vi: Bật trình đọc màn hình

en: Use gestures for activating sticky keys and slow keys
vi: Dùng động tác để khởi động các phím dính và phím chậm

en: When a gesture is used:
vi: Khi một động tác được dùng:

en: Display a confirmation dialog
vi: Hiển thi một hộp thoại xác nhận

en: Ring the System Bell
vi: Rung chuông hệ thống

en: Show a notification
vi: Hiện một thông báo

en: Configure Notifications…
vi: Cấu hình thông báo…

en: Please choose an audio file
vi: Vui lòng chọn một tệp âm thanh

en: Audible bell:
vi: Chuông khả thính

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
vi: Bật

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
vi: Âm thanh tự chọn:

en: Search audio file for the system bell
vi: Tìm chuông hệ thống trong tệp âm thanh

en: Button search audio file
vi: Nút tìm tệp âm thanh

en: Visual bell:
vi: Chuông khả thị:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
vi: Bật

[ctx: Invert screen on a system bell]
en: Invert Screen
vi: Đảo màn hình

[ctx: Flash screen on a system bell]
en: Flash
vi: Chớp

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
vi: Màu

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
vi: Thời lượng:

en: Slow keys:
vi: Phím chậm:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
vi: Bật

en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time
vi: Để một phím được nhận, nó phải được giữ trong đủ khoảng thời gian được đặt

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
vi: Độ trễ:

en: Ring system bell:
vi: Rung chuông hệ thống:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
vi: khi một phím bất kì được &nhấn

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
vi: khi một phím bất kì được &chấp nhận

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
vi: khi một phím bất kì bị &từ chối

en: Bounce keys:
vi: Phím nảy:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
vi: Bật

en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key
vi: Bỏ qua các lần nhấn nhanh, lặp lại cùng một phím

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
vi: Độ trễ:

en: Ring system bell when rejected
vi: Rung chuông hệ thống khi bị từ chối

[ctx: System Bell]
en: Bell
vi: Chuông

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
vi: Phím bổ trợ

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
vi: Bộ lọc bàn phím

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
vi: Điều hướng chuột

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
vi: Trình đọc màn hình

en: Sticky keys:
vi: Phím dính:

[ctx: Enable sticky keys]
en: Enable
vi: Bật

[ctx: Lock sticky keys]
en: Lock
vi: Khoá

en: Disable when two keys are held down
vi: Vô hiệu hoá khi có hai phím được giữ

en: Ring system bell when modifier keys are used
vi: Rung chuông hệ thống khi phím bổ trợ được dùng

en: Feedback:
vi: Phản hồi:

en: Ring system bell when locking keys are toggled
vi: Rung chuông hệ thống khi phím khoá được bật/tắt

en: Show notification when modifier or locking keys are used
vi: Hiện thông báo khi phím bổ trợ hoặc phím khoá được dùng

en: Use number pad to move cursor:
vi: Dùng bàn phím số để di chuyển con trỏ:

en: Enable
vi: Bật

en: Acceleration delay:
vi: Độ trễ gia tốc:

en: Repeat interval:
vi: Khoảng lặp lại:

en: Acceleration time:
vi: Thời gian gia tốc:

en: Maximum speed:
vi: Tốc độ tối đa:

en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
vi: Khởi chạy phần cấu hình trình đọc màn hình Orca…

en: Please note that you may have to log out or reboot once to allow the screen reader to work properly.
vi: Vui lòng lưu ý rằng bạn có thể phải đăng xuất hoặc khởi động lại một lần để cho phép trình đọc màn hình hoạt động đúng.

en: It appears that the Orca Screen Reader is not installed. Please install it before trying to use this feature, and then log out or reboot
vi: Có vẻ là trình đọc màn hình Orca chưa được cài đặt. Vui lòng cài đặt nó trước khi thử dùng tính năng này, rồi đăng xuất hoặc khởi động lại
